احتمال توافق انگلیس و اروپا بر سر بریگزیت تا 2 ماه آینده

مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور خروج انگلیس از این اتحادیه (بریگزیت) از احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات طرفین در عرض شش تا هشت هفته آینده اطلاع داد.

احتمال توافق انگلیس و اروپا بر سر بریگزیت تا 2 ماه آینده

به گزارش خبرنگاران، به گفته میشل بارنیه، مذاکره نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خروج انگلیس از این اتحادیه، موسوم به بریگزیت، احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات طرفین در عرض شش تا هشت هفته آینده وجود دارد.

بارنیه تأکید کرد، اگر انگلیس و اتحادیه اروپا واقع بین باشند، تا اوایل ماه میلادی نوامبر در مورد شرایط خروج از این اتحادیه به توافق می رسند.

اظهارات این مقام اروپایی در شرایطی عنوان می گردد که مطابق برخی گزارش های تایید نگردیده، رهبران کشورهای اتحادیه اروپا احتمالا در میانه نوامبر، برای امضای توافقنامه نهایی خود با انگلیس در مورد شرایط خروج گردهم می آیند.

بر اساس گزارش بی بی سی، اگرچه ممکن است لحن میشل بارنیه مثبت تر گردیده باشد، اما موضع اصولی او در مورد شرایط خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تغییر ننموده است.

به نظر می رسد در حالی که اتحادیه اروپا همچنان بر سر شرایط مورد نظر خود برای خروج لندن از اتحادیه پافشاری می نماید اما با درنظر دریافت مسائل داخلی ترزا می، نخست وزیر انگلیس قصد دارد تا آنجا که ممکن است، به او یاری کند.

مذاکره نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خروج انگلیس از این اتحادیه پیش تر اعلام نموده بود، قاطعانه با طرح پیشنهادی نخست وزیر این کشور درباره توافق های آینده مخالف است.

ترزا می نیز پیش از آن گفته بود که بر سر طرح دولت انگلیس برای نحوه خروج از اتحادیه اروپا و توافق های بعد از آن کوتاه نمی آید.

هم حزبی های ترزا می به او هشدار داده اند که اگر مذاکرات با اتحادیه اروپا در نهایت به حفظ ارتباط گسترده انگلیس با این اتحادیه منتهی گردد، شورشی بزرگ در حزب محافظه کار در انتظارش خواهد بود.

استیو بیکر، وزیر سابق بریگزیت گفته که در صورت تأمین نشدن شرایط مورد نظر حامیان بریگزیت، حدود 80 عضو حزب محافطه کار در مجلس ممکن است علیه توافقنامه دولت می با اتحادیه اروپا رأی بدهند.

طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تابستان دو سال پیش در همه پرسی رأی آورد و در حال حاضر مقام های انگلیس با مقام های اتحادیه اروپا در مذاکره اند تا نحوه اجرای این خروج و توافق های بعد از آن را تعیین نمایند.

قرار است انگلیس از روز 29 مارس، یعنی کمتر از هفت ماه دیگر از اتحادیه اروپا خارج گردد ولی هنوز تعیین نگردیده که پس از آن، رابطه انگلیس با اتحادیه اروپا در چه حد خواهد بود.

بارنیه گفته است: انگلیس می تواند مانند نروژ که عضو اتحادیه اروپا نیست، در بازار واحد اروپایی بماند ولی باید همه قوانین مرتبط و یاری ها به اتحاد اروپا را هم بپذیرد. انتخاب با انگلیس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتمال توافق انگلیس و اروپا بر سر بریگزیت تا 2 ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال توافق انگلیس و اروپا بر سر بریگزیت تا 2 ماه آینده"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید